aktualności

oferta kredytowa na pierwsze mieszkanie

Oferta kredytowa na pierwsze mieszkanie – sprawdź co przygotowaliśmy!

Osoby, które są zainteresowane kupnem swojego pierwszego mieszkania mogą odetchnąć z ulgą. Po stosunkowo trudnym dla nas wszystkich pod względem gospodarczym okresie, rząd planuje wsparcie dla osób zainteresowanych nabyciem swojej pierwszej nieruchomości. Chodzi tu zarówno o mieszkania, jak i domy jednorodzinne. Na czym polega program?

Założenia programu “Pierwsze mieszkanie”

Podstawowym założeniem problemu jest umożliwienie uczestnikom programu kredytu udzielanego na preferencyjnych warunkach. Dzięki dopłatom od państwa raty takiego kredytu są dużo niższe niż w sytuacji, gdyby ktoś zdecydował się na wzięcie tradycyjnego kredytu hipotecznego. Rząd planuje wprowadzenie dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest właśnie Bezpieczny Kredyt 2%, a drugim Konto Mieszkaniowe, czyli konto oszczędnościowe przeznaczone do odkładania pieniędzy na zakup pierwszej nieruchomości. W tym wariancie uczestnicy mają też możliwość uzyskania od państwa premii mieszkaniowej. To rozwiązanie jest raczej dla osób, które planują kupić mieszkanie dopiero za kilka lat. Specjalne konto ma pomóc im zgromadzić pieniądze na ten cel.

Ważnym zastrzeżeniem jest tu fakt, że w programie mogą wziąć udział tylko osoby, które nie posiadają i nigdy nie posiadały żadnej nieruchomości. Wyjątek stanowić ma sytuacja, w której ktoś ma niewielki udział we współwłasności mieszkania (nieprzekraczający 50%), który uzyskał np. w spadku. Innym warunkiem jest to, aby osoba ta nie mieszkała w tym mieszkaniu. Z programu będą mogły skorzystać też osoby, które straciły posiadaną nieruchomość w wyniku np. klęsk żywiołowych lub innych tragicznych wydarzeń.

Jakie nieruchomości można kupić w ramach programu?

Ważną informacją dla osób zainteresowanych wzięciem udziału w programie jest fakt, że w jego ramach można kupić nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Co więcej, nie przewidziane także limitów cenowych dla metra kwadratowego. W poprzednich programach rządowych tak niestety było.

Kto skorzysta na programie?

Rząd nie ukrywa, że jest to rozwiązanie kierowane przede wszystkim do ludzi młodych – górna granica wieku sięga 45 lat. Wśród tej grupy demograficznej sytuacja mieszkaniowa jest szczególnie trudna. Wiele młodych ludzi ma problem w osiągnięciu zdolności kredytowej, co znacznie oddala ich od perspektywy kupna własnego mieszkania, przez co mamy do czynienia ze zjawiskiem “gniazdownictwa”, czyli długiego zamieszkiwania przez młodych ludzi z rodzicami. Program ukierunkowany jest między innymi na to, by problem ten rozwiązać i pomóc osobom wchodzącym w dorosłość uzyskać niezależność mieszkaniową.

Kiedy można się spodziewać zmian?

Zgodnie z planami program ma wystartować 1 lipca 2023 roku. Postaraliśmy się o to, by osoby nawiązujące z nami współpracę mogły bez problemu uzyskać wsparcie z tego programu. Już teraz dostosowaliśmy ofertę sprzedażową i procedury podpisywania umów pod wymagania, jakie stawia przed uczestnikami program. Dzięki temu pomożemy wielu ludziom spełnić ich marzenie o pierwszym mieszkaniu.

Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź dostępne apartamenty i zarezerwuj już dziś!