Aktualności

Rząd pracuje nad zmianami w programie MDM

Rząd pracuje nad zmianami w programie MDM

3 marca 2015 r. Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi – „Mieszkanie dla Młodych”. Jakie są najważniejsze zmiany w stosunku do wcześniejszej ustawy?

Otóż nowe warunki programu wpłyną przede wszystkim na sytuację rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. W ich przypadku zniesiony został warunek „nieposiadania pierwszego mieszkania” i limitu wieku. Z programu będą mogły obecnie skorzystać rodziny wielodzietne, które mają już mieszkanie, ale chciałyby nabyć większy lokal i poprawić swoje warunki mieszkaniowe. Wymienionych rodzin nie będzie także dotyczył limit wieku – obecnie singiel-kredytobiorca lub młodszy z małżonków nie może mieć ukończonych 35 lat.

Rodziny wielodzietne otrzymają również dodatkowe wsparcie w postaci zwiększenia kwoty dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Jeśli w rodzinie będzie dwoje dzieci, mnożnik dofinansowania wzrośnie z 15 do 20 %, w przypadku trójki i większej liczby dzieci, mnożnik zwiększy się z 15 do 30 %.

Kolejne ułatwienie rozszerza katalog osób, które mogą przystąpić do umowy kredytu razem z kredytobiorcą. Obecnie może to być jedynie ktoś z najbliższej rodziny. Po nowelizacji współkredytobiorcą będzie mogła być dowolna osoba. Pomoże to zwiększyć udział w programie osób nie mających zdolności kredytowej, rozwiąże także kwestię wspólnego kredytowania w związkach partnerskich.

Zwiększy się też limit mieszkań dostępnych w ramach programu. Dofinansowanie wkładu własnego będzie można uzyskać do nabycia lokali budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Więcej szczegółów TUTAJ.